BLOG
KONFERENCIÁK
AKTUÁLIS!
PÁLYÁZATI TIPPEK
KONFERENCIÁK
AKTUÁLIS!
PÁLYÁZATI TIPPEK
FÓRUM
BEJELENTKEZÉS
REGISZTRÁCIÓ
JELSZÓ EMLÉKEZTETŐ
Bejelentkezés
TOP FÓRUM TÉMÁK
Nem mezőgazdasági vállalkozás indítása
Vike90: Mi úgy döntöttünk, mostmár 200an, hogy az alábbi petíciót aláírjuk és továbbítjuk az illetékesek …
csillu5122: Valaki tud valami új információt?…
Fricibeteg: Nem lesz ez már kiírva, ezzel a kamuszöveggel szépen lenyúlták a pénzt, átcsoportosították máshov…
csillu5122: Mivel a megadott ütemterv sem aktuális már, így azt is újra kell írni, írni több papír (pl.: felv…
kulcsar75: Sziasztok. Azt szeretnem kerdezni a statuszra kapott mar valaki ertesitest? Nekem Feldolgozas ala…
Új fiatal gazda pályázat
c.micike: Sziasztok!Ma volt ellenőrizni az MVH a pályázatot, ami dec 23-mal már lejárt. 2013-14-15…
tokajvin: Sziasztok!Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a helyzet ha a vállalt üzemméret és a pé…
rudolfp: Ezt érti az ember. Csak köteleztek minket a vállalkozói kiváltására. Ami nem kis többletköltséget…
Samu81: A legtöbb pályázat elbírálás csúszik sajnos.…
rudolfp: A mai információim szerint márciusra lessz eredmény. Ez egy jó nagy kibaszás. …
Pályázatíró tanfolyam
Samu81: Üdv.Az én véleményem az, hogy mivel minden pályázat teljesen más így nehéz általános tan…
R.zoli: Kedves fórumtagok!Tavaly év elején belefogtam egy online pályázatíró tanfolyamba, 12x…
Napelem telepítés családi házra
Egy pályázatíró: Keringenek olyan hírek, hogy már idén novemberben megjelennek a pályázatok, de  ez csak a társash…
Ditke: Úgy tudom jövő év tavaszán lehet majd pályázni lakossági napelem telepítésre. A pályázat feltétel…
2017 év végéig kiírják az összes pályázatot
Egy pályázatíró: Pályázatíró lévén egyáltalán nem örülök, hogy 2017 év végéig az összes uniós pályázatot kiírják..…
Társalgó - FÓRUM
Vidékfejlesztési Program - FÓRUM
Lakossági pályázatok - FÓRUM
Széchenyi 2020 (2014-2020) - FÓRUM
Új Széchenyi Terv (2010-2013) - FÓRUM
Új Széchenyi Terv közvetett kapcsolódású pályázatai és Pályázati konstrukciók (2007-2010) - FÓRUM
Európai Területi Együttműködés programok - FÓRUM
Kutatási és Technológiai Innovációs Alap - FÓRUM
Svájci Hozzájárulás pályázatai - FÓRUM
EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmus pályázatai - FÓRUM
Kincs ami nincs – Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése
Megjelent: 2016-03-17 21:05
PÁLYÁZATI TANÁCSADÁS !

A pályázat elkészítésével kapcsolatban forduljon bizalommal hozzánk az alábbi elérhetőségeken:
E-mail cím: info@palyazatiforum.hu, Telefonszám: 06/30-281-5303

Az uniós pályázatok feltételeivel, szabályaival minden pályázónak tisztában kell lennie, hiszen csak ezek ismeretében tudnak felelősen olyan kötelezettségeket vállalni, amelyek legtöbb esetben több évre szólnak, és nem teljesítésük komoly szankciókat vonhat maga után.

A különböző jogszabályok sűrűjében azonban gyakran nem csak a pályázók, de maguk a pályázatírók is meg-megtorpannak. „Szerencsére” ilyen esetekben van lehetőség kérdések felvetésére a pályázat kiírói felé, akik leterheltségük miatt bár csak lassan tudnak, de igyekeznek minden kérdésre választ adni. Ez eddig tényleg korrektül és biztatóan hangzik, a valóságban azonban sok esetben ennél sokkal nehezebb helyzetben van az, aki pályázásra adja a fejét. Félreértés ne essék, nem az a célunk, hogy elrettentsünk bárkit is a pályázástól, de azt sosem árt tudni és jól észbe vésni, hogy az bizony gyakran kemény megpróbáltatások elé állít minket . Sokan támadják a pályázatíró szakmát, de valószínűleg nem látnak bele azokba a nehézségekbe, megoldandó problémákba, megválaszolatlan kérdésekbe, amelyek közül néhány egy példán keresztül a cikkben felsorolásra is kerül.

Az új pályázati kiírásokkal, azok feltételrendszerével kapcsolatban felmerülő, néha a képtelenség és a mi türelmünk határát is súroló problémákat egyik kedvenc pályázatunk, a „Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése” című kiíráson keresztül mutatjuk be, mely esetében a felhívás feltételeinek megfelelő projektek mintegy 4.700.000 forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek.

Az ominózus kiírás a főállású őstermelőket, mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozókat és a szociális szövetkezeteket hivatott támogatni annak érdekében, hogy gazdaságukat olyan módon legyenek képesek fejleszteni, mely hozzá járul a vidéki területeken a jövedelemszerzés és a foglalkozatás erősítéséhez. A cél valóban nemes és jó, de kicsit elmélyedve a kiírásban hamar lelombozódik a pályázni vágyók kedve. Nem csupán azért, mert több ellentmondás és hiba található benne, hanem azért is, mert az előírások alapján elgondolkodtató, vajon hány mezőgazdasági termelő felel majd meg valójában az előírt feltételeknek?

És akkor felsorolásszerűen a kedvromboló feltételek:

A pályázatot CSAK azon főállású őstermelők, mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozók és szociális szövetkezetek nyújthatják be:

- Akik üzemmérete a támogatási kérelem benyújtását megelőző naptári évben 3000-6000 euró STÉ érték közötti. Ha üzemméretük ettől egy picit is kisebb vagy nagyobb volt, akkor már nem jogosultak a pályázásra;

- Pályázhatnak azok is, akiknek mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból származó árbevételük 3000 és 6000 euró közötti volt a benyújtást megelőző üzleti évben, de ha ez ettől kicsit is kevesebb vagy több volt, akkor az is kizárja őket a pályázati lehetőségből;

- Annak ellenére, hogy a pályázati kiírás úgy fogalmaz, hogy a pályázónak a benyújtás időpontjában kell főállásúnak lennie, az adott, pályázatot koordináló hivatal válasza alapján valójában már a benyújtást megelőző évben végig főállású őstermelőnek kellett lennie. Ha csak egy napig is ez a főállású jogviszony megszakadt, akkor a pályázónak a pályázaton való részvétele nem lehetséges.

- A pályázati kiírás 9. sz. melléklete azon szankciókat foglalja magában, amelyek akkor lépnek érvénybe, ha a pályázó az adott feltételt nem teljesíti.

Ezek között a kedvencünk az „Üzleti tervben vállaltak nem teljesítésének” esete, mely 10 %-ot meghaladó nem teljesítés esetén a támogatás 20 %-ának megfelelő összegű visszafizetési kötelezettséget ír elő.

Kérdésünk az, hogy pontosan milyen vállalások nem teljesítésére gondol a kiíró? Az üzleti terv részét képezi ugyanis egy pénzügyi terv is, amelyet 5 évre előre a pályázóknak el kell készíteniük, benne pedig tervezni szükséges árbevételt, költségeket, ÁFA-t, értékcsökkenést és még sok más pénzügyi dolgot. A szankciós melléklet alapján tehát ezektől a betervezett összegektől 10 %-nál nagyobb mértékű elmaradás a támogatás ötödének visszafizetésével jár.
Gondoljunk bele, minimum jövőbe látónak kellene lennie annak, aki ki meri jelenteni, hogy a jelenlegi ÁFA-kulcsok a jövőben nem változnak, hogy a ma betervezett értékcsökkenési leírási kulcsok 5 év múlva is ennyiek lesznek, és a vállalt árbevételt (a 10 %-os mozgástérrel) is minden gond nélkül ki tudja a pályázó csikarni a gazdaságából. A legmegdöbbentőbb pedig az, hogy nagyobb beruházási pályázatok esetében sem sújtják ilyen szigorú előírások a pályázni szándékozókat.

- A projekt területi korlátozása szintén sok, egyébként alkalmas pályázót kizár a pályázás lehetőségéből, hiszen a 10.000 fő feletti településről pályázók csak akkor szállhatnak a támogatásért ringbe, ha az életvitelszerű tartózkodási helyük a település külterületén volt előző év január 1-én.

A pályázati felhívás további érdekes részleteire is szeretnénk fényt deríteni. Egészen pontosan az alábbiakra:

- A pályázati kiírás 3.4.2 pontja rendelkezik a fejlesztéssel érintett ingatlanról. Ez alapján amennyiben az üzleti terv ingatlanon történő beruházást is tartalmaz, támogatás abban az esetben folyósítható, amennyiben a fejlesztéssel érintett ingatlan(ok) tulajdoni viszonyai az ÁÚF c. dokumentum 7. pontjában foglaltaknak megfelelnek, és a projekt szempontjából ennek megfelelően rendezett tulajdoni viszonyokat a támogatást igénylő biztosítja, igazolja legkésőbb támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg. Felmerül a kérdés, hogy ha a pályázó éppen a támogatás segítségével szeretné az adott ingatlant megvásárolni, és azon fejlesztést végrehajtani, akkor hogyan tud jelenleg igazolni bármit is az ingatlannal kapcsolatban??

- A korábban már említett szankciós táblázatban található az alábbi kitétel is: „Ha a kedvezményezett nem nyújt be 4. év végére kifizetési kérelmet a támogatási összeg fennmaradó 25%-ára, úgy köteles az addig kifizetett támogatási összeget visszafizetni”. A pályázati kiírás 3.2.1 pontja azonban úgy fogalmaz, hogy a pályázóknak legkésőbb a támogatói okirat kézhezvételétől számított 4. év végére kell elérniük a kötelezően vállalt 6000 euro STÉ értékű üzemméretet, vagy ezzel egyenértékű nettó árbevételt. Aki valóban a 4. év végére teljesíti a vállalását, az hogyan tud szintén a 4. év végéig a támogatási összeg fennmaradó 25 %-ra kifizetési kérelmet is benyújtani?

Cikkünkben csupán egy kiírással kapcsolatban felvetődött néhány kérdésre világítottunk rá, amelyek a pályázásban tapasztalattal nem rendelkező pályázók figyelmét akár el is kerülhetik.

A cikk legfőbb tanulsága, hogy aki pályázni szeretne, az alaposan, többször is gondosan olvassa át a pályázati kiírást, kiemelt figyelmet fordítva a kötelezettségekre és az azok nem teljesítése esetén aktuális szankciókra. Pályázatíró szakember segítségének igénybevételével pedig a pályázati kiírás értelmezése könnyebbé válhat és pályázatunk megfelelő elkészítésére és sikerére is nagyobb esély nyílik.

PÁLYÁZATI TANÁCSADÁS !

A pályázat elkészítésében több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkező agrármérnök és közgazdász kollégáink nyújtanak segítséget. Forduljanak bizalommal pályázati szakértőnkhöz az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
E-mail cím: info@palyazatiforum.hu, Telefonszám: 06/30-281-5303

Rövid hírek
Napelemfarm pályázat indulhat mezőgazdasági vállalkozások számára
Vége a mikrovállalkozási pályázatnak
Módosult a fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás című felhívás
Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása című felhívás felfüggesztése
Módosult a Fiatal gazda pályázat benyújtási időszaka!
2017.03.01-től szünetel a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése című felhívás
Konferenciák
Információs nap az EFOP-1.3.6-17 - Ifjúsági kisközösségi együttműködések támogatása című felhívással kapcsolatban
Piac & Profit KKV-AKADÉMIA - Üzleti trendek
Információs nap az EFOP-3.3.1-16 - Tanoda programok támogatása című felhívás kapcsán
Gazdag Gazda rendezvénysorozat
Fókuszban a 2015-ös EU-pályázati pénzek - Budapest, Debrecen, Zalaegerszeg
facebook
Főoldal Rólunk Adatvédelmi elvek Felhasználási feltételek Üzenjen nekünk!