BLOG
KONFERENCIÁK
AKTUÁLIS!
PÁLYÁZATI TIPPEK
KONFERENCIÁK
AKTUÁLIS!
PÁLYÁZATI TIPPEK
FÓRUM
BEJELENTKEZÉS
REGISZTRÁCIÓ
JELSZÓ EMLÉKEZTETŐ
Bejelentkezés
TOP FÓRUM TÉMÁK
Nem mezőgazdasági vállalkozás indítása
Vike90: Mi úgy döntöttünk, mostmár 200an, hogy az alábbi petíciót aláírjuk és továbbítjuk az illetékesek …
csillu5122: Valaki tud valami új információt?…
Fricibeteg: Nem lesz ez már kiírva, ezzel a kamuszöveggel szépen lenyúlták a pénzt, átcsoportosították máshov…
csillu5122: Mivel a megadott ütemterv sem aktuális már, így azt is újra kell írni, írni több papír (pl.: felv…
kulcsar75: Sziasztok. Azt szeretnem kerdezni a statuszra kapott mar valaki ertesitest? Nekem Feldolgozas ala…
Új fiatal gazda pályázat
c.micike: Sziasztok!Ma volt ellenőrizni az MVH a pályázatot, ami dec 23-mal már lejárt. 2013-14-15…
tokajvin: Sziasztok!Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a helyzet ha a vállalt üzemméret és a pé…
rudolfp: Ezt érti az ember. Csak köteleztek minket a vállalkozói kiváltására. Ami nem kis többletköltséget…
Samu81: A legtöbb pályázat elbírálás csúszik sajnos.…
rudolfp: A mai információim szerint márciusra lessz eredmény. Ez egy jó nagy kibaszás. …
Pályázatíró tanfolyam
Samu81: Üdv.Az én véleményem az, hogy mivel minden pályázat teljesen más így nehéz általános tan…
R.zoli: Kedves fórumtagok!Tavaly év elején belefogtam egy online pályázatíró tanfolyamba, 12x…
Napelem telepítés családi házra
Egy pályázatíró: Keringenek olyan hírek, hogy már idén novemberben megjelennek a pályázatok, de  ez csak a társash…
Ditke: Úgy tudom jövő év tavaszán lehet majd pályázni lakossági napelem telepítésre. A pályázat feltétel…
2017 év végéig kiírják az összes pályázatot
Egy pályázatíró: Pályázatíró lévén egyáltalán nem örülök, hogy 2017 év végéig az összes uniós pályázatot kiírják..…
Társalgó - FÓRUM
Vidékfejlesztési Program - FÓRUM
Lakossági pályázatok - FÓRUM
Széchenyi 2020 (2014-2020) - FÓRUM
Új Széchenyi Terv (2010-2013) - FÓRUM
Új Széchenyi Terv közvetett kapcsolódású pályázatai és Pályázati konstrukciók (2007-2010) - FÓRUM
Európai Területi Együttműködés programok - FÓRUM
Kutatási és Technológiai Innovációs Alap - FÓRUM
Svájci Hozzájárulás pályázatai - FÓRUM
EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmus pályázatai - FÓRUM
Egy nyertes fiatal gazda tapasztalatai - A gazdaság működése - Interjú III. rész
Megjelent: 2015-09-28 11:32
A fiatal gazda pályázat aktualitása kapcsán egy 2014-ben nyertes pályázót kérdeztünk a pályázatával, a gazdaság indításával és működtetésével kapcsolatos teendőkről, nehézségekről, tapasztalatokról. A cikksorozat 3. részében a gazdaság működtetése körüli tennivalók kerülnek előtérbe.

PályázatiFórum: Térjünk rá a gazdálkodásod első évére. Milyen tevékenységek valósultak meg az első évben? Adódtak-e nehézségek a működtetéssel kapcsolatban?

Judit: 2015 év a vásárlások éve volt. Vásároltam 30 méhcsaládot, 2 vemhes üszőt, amely időközben megellett, 2 kancát, amelyeket jövő évben szeretnék termékenyíteni. A méhek jól teljesítettek, a szaporítás is sikeres volt. Minden értelemben nőtt a gazdaságom, és még egy kis bevételem is lett. Az időjárás is kedvezett a méhek munkájának, viszont az aszályos nyarat a legelők, a szénatermés és a többi növény is megsínylették. Várjuk a sok esőt, a téli csapadékot és reméljük jövőre jobb lesz a termés a szántóföldeken is.

PályázatiFórum: Ha már a jövőt említetted, térjünk ki kicsit részletesebben arra, hogy milyen kötelezettségeket kell teljesítened az 5 éves működtetési időszak alatt?

Judit: Egy gazdaság üzemeltetése során nagyon sok a papírmunka. Először is tanácsolom saját ügyfélkapu létrehozását, mert az MVH rendszerében sok mindent be kell jelenteni és itt is lehet támogatást igényelni, nem feltétlenül kell a falugazdász ügyfélkapuján keresztül csinálni (pl. anyatehén támogatás, földalapú támogatás stb.).

Minden évben monitoring adatszolgáltatást kell benyújtani elektronikusan az MVH-hoz, ügyfélkapun keresztül.

A 0. évben is meg kell tenni, bár ekkor még minden adatunk 0 lesz.

Aki állatot tart a gazdaságában annak be kell jelentkeznie a TIR-be (Tenyészet Információs Rendszer). Itt tartják nyilván, hogy a gazdálkodó hol és milyen állatot tart. Erre a 2150; 2152; 2153-as nyomtatványok szolgálnak. A hatósági állatorvossal ezeket alá kell íratni.

A gazdálkodás során gazdálkodási naplót kell vezetni az állományváltozásról, szántóföldi tevékenységről, amelyet hivatalos adatokkal alá kell támasztani. Pl. méhcsaládszám változás bejelentése TIR-be a 2153 lapon.

Nekem, mint méhtartónak, a méhész egyesületbe is be kellett regisztrálnom, emellett az önkormányzathoz is be kellett jelentenem a méhtartási tevékenységet. Ez alapján vizsgálja a méhegészségügyi felelős a méheim egészségi állapotát ősszel és tavasszal. Vándorméhészet esetén a hatósági állatorvostól vándorlási igazolást kell kérni a méhegészségügyi felelős vizsgálati lapja alapján. Minden vándorlásnál a méheket a vándortanyára be- és ki is kell jelenteni a méh bejelentő és méh kijelentő nyomtatványon, amely mellé az állatorvosi igazolás másolata csatolandó. Méz értékesítésekor is a hatósági állatorvos igazolása szükséges.
A méhállomány változást is be kell jelenteni a TIR-be a 2153-as lapon.
A méhállomány gyógyszeres kezelését, méhállomány vizsgálatát méhegészségügyi kiskönyvvel kell igazolni. Ez ajánlott más állatfajok esetén is (kötelező vakcinázások, vérvételek stb.).

A szarvasmarhát a marha vásárlásakor, a kapott marhalevél és az állatorvos 3-as mentesség vizsgálat igazolólapjával a körzeti hatósági állatorvos jeleni be a szarvasmarha ENAR-ba. A névre írt marhalevelet kb. egy hét múlva kapja meg a tulajdonos. Ezzel tudja igazolni az állományát, állományváltozását.

A lónál egy kicsit más a helyzet. Az állatlétszámot a tulajdonos nevére írt ló-útlevelekkel tudja igazolni. Ha nincs a lónak ilyen, akkor azt is igényelni kell. Ehhez 30 napnál nem régebbi lótenyésztő felügyelő által kiállított csikóbélyegzési jegyzőkönyv, vagy azonosító dokumentum szükséges, valamint egy ló-útlevél igénylő nyomtatvány. Emellett a lovakat a LÓTARTÁSI HELY BEJELENTŐ LAP/tartás kezdete bejelentő lapon kell bejelenteni a NÉBIH Lóútlevél Irodába, így az OLIR (Országos Ló Információs Rendszer) rendszerben lesz a tulajdonos/ tartó regisztrálva.

Kötelező képzésen is részt kell venni a működtetési időszak alatt, ezt érdemes még a gazdálkodás elején elvégezni, mert hasznos információkkal szolgál. Pl. hogy kell vezetni a naplót, hogy számoljuk az üzemméretet, átlag létszámot állatállomány esetében, stb. Külső segítség is szükséges szerintem. Jó, ha az embernek van ismerőse az MVH- nál, és a sok nyertes pályázó is szívesen segít eligazodni, mert nem könnyű átlátni a dolgokat. Mindig kérdezni kell…

A pályázat kommunikációs tervében én személy szerint egy weboldal létrehozására, és hirdetmény feladására tettem vállalást, melyeket a vállalt ütemezés szerint teljesítenem kell. Emellett a pályázatomban társadalmi kötelezettségvállalásaim is voltak (jótékonysági rendezvényen méz, vagy egyéb termék, szolgáltatás felajánlása), melyek közül néhányat már az első évben teljesítettem.

PályázatiFórum: Tehát nem fogsz unatkozni a következő néhány évben sem.:).

Judit: Nem, hiszen nagyon sok teendő vár még rám, de úgy gondolom, hogy minden vállalkozás csak kellő odafigyeléssel, a szabályok betartásával és sok-sok munkával lehet sikeres. Aki pedig igazán gazdálkodni szeretne, annak ezek a kötelezettségek nem leküzdhetetlen akadályok, csupán megoldandó feladatok lesznek az álmai eléréséhez vezető úton…

PályázatiFórum: Ha legküzdhetetlen akadályok nem is, de fennakadások azért biztosan minden vállalkozásban felmerülnek. Neked milyen nagyobb problémával kellett megküzdened az eddigi működésed alatt? Ha egyáltalán voltak ilyenek.

Judit: Nagyobb nehézséggel még ez idáig nem kellett megküzdenem, remélem ez így is marad. Termény- illetve termékértékesítési problémák nem léptek fel. A méz szinte korlátlan mennyiségben eladható, de soha nincs korlátlan mennyiség. Ennek oka az is, hogy a magyar méz nagyon jó minőségű és más országból származó rossz minőségű méz javítására használják. A magyarok még sem fogyasztják és nem is ismerik a különböző mézfajtákat. Az ár elég ingadozó. A tejjel már más a helyzet. A tejtermelés jelenleg csak a különböző támogatások miatt éri meg, azonban a tejkvóta törlése miatt egyre nehezebb tejet előállítani. A felvásárlási ár nevetségesen alacsony. A magyar vásárlók inkább megveszik a fölözött, külföldről származó tejet, miközben a magyar tej felvásárlási ára nem éri el literenkénti 100 forintot sem. Egyre többen áttérnek a hús marhatartásra, mert nem annyira munkaigényes, és jobban megéri csinálni.

Legnagyobb problémám a tanyahely kialakításával volt. A magyar hatóságok - itt az építésügyi hatóságokra gondolok - véleményem szerint nagyon lassan végzik a munkájukat. Költséges a területkivétel és nagyon hosszadalmas. Aki ma egy tanyahelyen építkezni akar, annak fel kell kötni a gatyáját és ki kell nyitni a pénztárcáját is. Ha valakinek ilyen tervei vannak, és már az első évben tanyára kell költöznie, az idejében kezdjen hozzá, mert könnyen kifuthat az időből. Mindenhol azt hallom, hogy segítik a fiatalok tanyára költözését. Ennek ellenére mi eddig csak akadályokba ütköztünk…

PályázatiFórum: Történt-e már helyszíni ellenőrzés, ha igen mikor? Milyen dokumentumokat néztek meg?

Judit: Ellenőrzés még nem volt. Igyekszem a szükséges dokumentumokat naprakészen tartani, hogy egy esetleges ellenőrzés során minden naprakész legyen. Méhészet esetében ezek a dokumentumok a gazdálkodási napló, méhegészségügyi kiskönyv, számlák és persze a vállalt családszám megléte. A többi állat esetében is ezeket a dokumentumokat szükséges naprakészen tartani. Szarvasmarha esetében a marhalevél, ló esetében a ló útlevél is szükséges.

PályázatiFórum: Nem bántad meg, hogy pályáztál?

Judit: Természetesen nem bántam meg, hogy pályáztam. Az adott lehetőségeket ki kell használni, főleg ha a pályázat kedvező feltételeket tartalmaz. Ha lesz a jövőben olyan pályázati kiírás, amely a gazdaságom fejlődését elősegíti, biztosan élni fogok vele.

PályázatiFórum: Melyek a jövőbeni céljaid?

Judit: A jövőben is szeretnék gazdálkodni, a gazdaságomat hosszú távon üzemeltetni a működési időszak után is. Ahogyan említettem, ez számomra életmód. A jövőben bio méhészkedésre szeretnék áttérni. Ez több kockázattal jár, nagyobb odafigyelést igényel, mint a hagyományos módszer, csak kisebb állománnyal lehet hatékonyan csinálni, ezért a pályázati idő letelte után tervezem a váltást. A szarvasmarhatartást és a lótenyésztést a piaci igényeknek megfelelően alakítom majd. A közeljövőben egy kisebb mangalica törzsállomány beszerzését is tervezem. A hely adott hozzá, és mivel hungarikumnak minősül a húsa, elég jó piacot lehet rá találni.

PályázatiFórum: Köszönöm az interjút, jó munkát és sok szerencsét kívánok a gazdaság vezetéséhez!

Rövid hírek
Napelemfarm pályázat indulhat mezőgazdasági vállalkozások számára
Vége a mikrovállalkozási pályázatnak
Módosult a fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás című felhívás
Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása című felhívás felfüggesztése
Módosult a Fiatal gazda pályázat benyújtási időszaka!
2017.03.01-től szünetel a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése című felhívás
Konferenciák
Információs nap az EFOP-1.3.6-17 - Ifjúsági kisközösségi együttműködések támogatása című felhívással kapcsolatban
Piac & Profit KKV-AKADÉMIA - Üzleti trendek
Információs nap az EFOP-3.3.1-16 - Tanoda programok támogatása című felhívás kapcsán
Gazdag Gazda rendezvénysorozat
Fókuszban a 2015-ös EU-pályázati pénzek - Budapest, Debrecen, Zalaegerszeg
facebook
Főoldal Rólunk Adatvédelmi elvek Felhasználási feltételek Üzenjen nekünk!